موفقیت امروز، سرمایه گذاری فردا


سرمایه گذاری امروز، موفقیت فردا

استانداردسازی در بازار جهانی نقش حیاتی ایفا می کند، به ویژه برای از بین بردن موانع معاملات تجاری.

استاندارد سازی در سازمان تجارت جهانی فراهم کننده یک سیاست بدون تعرفه برای تسهیل معاملات آزاد و تجارتی موثر و کارآمد است. تحقیقات متعددی نشان دهنده این تاثیر اقتصادی مثبت هستند. علاوه بر این توافق نامه سازمان تجارت جهانی درباره موانع فنی تجارت (WTO TBT) نیازمند استفاده از استانداردهای بین المللی به عنوان مرجع است تا به ترویج معاملات تجاری بی انجامد. این توافقنامه مشخص می کند که استاندارد سازی باید به طریقی انجام شود که خود ایجاد کننده موانع غیر ضروری نباشد. در TBT ذکر شده که بطور کلی کشورهای عضو WTO موظف هستند درمورد استاندارد سازی و ارزیابی صلاحیت، به ویژه برای کشور های درحال توسعه کمک های فنی ارائه کنند.

بنابر این عجیب نیست که ایزو توسط چندین کشور کمک کننده برای اجرای برنامه های کمکی فنی اش حمایت می شود، تا ظرفیت کشور های رو به رشد را تقویت کند و آنها را درگیر استانداردهای بین المللی نماید. بطور ایده آل تمام کشور های عضو WTO موظف هستند در پروسه استانداردسازی از همان ابتدا مشارکت کنند، تا مطمئن شوند به تمام سود و زیان ها پرداخته می شود. اما ممکن است منابع موجود ایزو در کشورهای در حال توسعه محدود باشد. در اینجا حمایت کشور کمک کننده بسیار حیاتی است. همکاری آنها نتنها به کشور های با منابع محدود کمک می کند بلکه به تجارت جهانی روح تازه ای می بخشد، و خود این کشورها نیز از این موقعیت سود خواهند برد.

یک ماجرای موفق و با اهمیت برانامه عملی ایزو درباره کشورهای درحال توسعه از سال 2005 تا 2010 است. به لطف کمک کنندگان خارج از سازمان ایزو و اعضای ایزو در طول این دوره کمک های فنی بسیار زیادی به بیش 17000 اعضای شرکت کننده از کشورهای در حال رشد ارائه شد.

انتظار است این حمایت ها اثری سلسله وار داشته باشند. توزیع و انتشار هرچه بیشتر موضوعات آموزشی در سطح ملی باعث ایجاد مجامعی خواهد شد که اهمیت استاندارد سازی را هم در زمینه داخلی و هم در تجارت جهانی می دانند. این موضوع به کشورهای درحال توسعه منابع و قدرت لازم را برای ساخت زیربنای استاندارد ملی می دهد. از این نقطه به بعد از آن کشور انتظار می رود نقش فعالتری در زمینه استانداردسازی بین المللی و فعالیت های تائید صلاحیت داشته باشد.

تجربه رو به رشد در حوزه بین المللی بر توسعه استانداردسازی در سطح ملی اثر خواهد گذاشت، و باعث هماهنگی جهانی قوانین  مختلف خواهد شد.

پروسه ذکر شده امروزه بیش از پیش دارای اهمیت است، زیرا ما  شاهد مشارکت فزاینده کشور های در حال توسعه و ورود به زنجیره جهانی تامین هستیم. برنامه عملی جدید برای کشور های درحال رشد از 2011 تا 2015 ظرفیت اعضای سازمان ایزو را در ترویج استانداردسازی در کشورهایشان بیشتر تقویت می کند.

افزایش ظرفیت استاندارد سازی از لحاظ عملی منجر به افزایش قدرت رقابت اقتصادی یک کشور می شود.نتیجه ان کارایی بیشتر در پروسه های تولیدی و ارائه کالاهای با کیفیت تر و قیمت معقول در بازار جهانی می شود. وجود مهارت های ابتدایی و زیرساخت های فنی، کشورهای توسعه یافته را تشویق می کند بیشتر به کمک و یاری کشورهای درحال توسعه که درگیر استاندارد سازی هستند بپردازند.

ظرفیت سازی در مقوله استاندارد باعث انتشار و توزیع اطلاعات، و ترویج و توسعه مهارت ها در کمک به کشورهای درحال توسعه برای کسب مزایای اقتصادی می شود. سال 2012 سازمان ایزو تهیه متد شناسی سنجش عملی مزایای اقتصادی موجود در استانداردها را به پیایان رساند و تا انتهای همان سال شرکت ها در کشورهای مختلفی آن را اتخاذ کردند. این متد شناسی در اندونزی توسط یک شرکت ساختمانی برای شناسایی مزایای استاندارد در سازمانش اتخاذ شد. نتایج قطعی بودند. استاندارد سازی مزایای زیادی برای تحقیق - توسعه و مهندسی تولید، بازاریابی و فروش دارد. تحقیقات بیشتر توسط بخش های صنعتی دیگر از قبیل روغن آشپزی، نمک ید دار، کود، آب معدنی، بر این امر تاکید دارند.

 

اخیرا، تحقیقات مشابهی در کشورهای مختلف انجام شده. انتظار می رود این نمونه شناسی ها اعتماد صنعت را در استفاده از استانداردها به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از برنامه تجاری خود افزایش دهد. با الزامی شدن استانداردهای بین المللی در بازار جهانی، تضمین مزایای یکسان برای کشورهای سهیم ضرورت می یابد.

 

نوشته دکتر بامبانگ ستیادی رئیس کمیته ایزو در مسائل مربوط به کشورهای رو به رشد (ISO/DEVCO).ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا